دیکشنری هنر

judgment

ژوژمان: کلمه فرانسوی است ( jugement ) و در انگلیسی ( judgment ) به معنی قضاوت کردن است. دانشجویان رشته های هنری برای ارائه آثار خود در دانشگاه ها و مراکز آموزشی هنر آثار خود را ژوژمان میکنند و به قضاوت اساتید قرار می دهند. همیشه این قضاوت ساعت ها در دانشگاه های هنر به طول می کشد و سر انجام استاد مربوطه نمره ای را برای این واحد درسی که در طول یک ترم با دانشجویان خود داشته را ارائه می دهد. ژوژمان مشابه امتحانات آخر ترم دانشجویان رشته های غیر هنری می باشد و استاد کار دانشجو را نقد و بررسی می کند.

judgment
typography

تايپوگرافي روشی در ارتباط تصویری می باشد که با حضور صنعت چاپ به وجود آمده است. با اختراع چاپ، براي زیبا و تلطيف نمودن کلمات چاپي که خشک به نظر مي رسيدند، حرکاتي در قسمت هايی از حروف و تاکید بر آن ايجاد مي کردند. به کارگیری از اين تکنيک قدمتی حداقل ۵۰ ساله در کشور ما دارد. در تايپوگرافي خوانا بودن اهمیت زیادی دارد زيرا در زمينه ای استفاده مي شود که اطلاع رساني مشخصه بارز آن است. تایپوگرافی هم اکنون در روند تحولات نو، وظیفه خود را خوانایی و سهولت نگارش نمی داند و کم و بیش به فرمی زیبا تغییر کرده، که در درجه اول مفهوم نوشته را قبل از خوانده شدن، بیان می کند. در این دوره با گسترش تایپوگرافی که تلاش در تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک نمودن نوشته به تصویر دارد، عده ای آن را با "خط نگاره" ، "خط نگاری" ، " کالیگرافی" و "طراحی حروف" هم راه می دانند. در صورتی که تایپوگرافی، هنری گرافیکی است که حروف بدنه اصلی آن را شکل می دهد و از فونت های موجود با تغیراتی که در آنها برای کشف ویژگی های بصری حروف انجام می شود، استفاده می کند. امروزه هنرمندان بدعت و شگفتی را به همراه زیبایی، از مهم ترین اهداف بصری تایپوگرافی انتخاب کرده اند، آنهم با سه اقدام مهم یعنی تغییر شکل در حروف (دفرماسیون)، اغراق در حروف (اگزجریشن) و ساده سازی حروف (استیلزیشن)، تا بتوان زیبایی، قدرت ارایه و روح تبلیغ گرای آن را گسترش دهند.

Typography
tampo-print

چاپ تامپو: این شیوه چاپ به دلیل استفاده از کلیشه گود در فرآیند چاپ، در گروه چاپ های گود قرار می‌گیرد. با این روش به راحتی می‌توان بر روی سطح صاف، منحنی، گرد، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد. واسط چاپ در چاپ تامپو، لاستیکی از جنس سیلیکون است که به آن تامپون گفته می‌شود. این شیوه چاپ بسیار شبیه به مهرهای لاستیکی است با این تفاوت که در مهر حروف برجسته است اما در چاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی ندارد و نقش را به شیوه‌ای دیگر به سطح قابل چاپ منتقل می‌کند.

Tampo Print
SILK-SCREEN

چاپ سیلک اسکرین از پرکاربرد ترین چاپ ها محسوب می‌شود. چرا که به دلیل تنوع در نوع مرکبی که در آن استفاده شده، امکان چاپ روی مواد مختلف را برای کاربران ایجاد کرده است. به طوری که تمامی اشیایی که در اطراف خود می‎بینید چه از نظر جنس و چه از نظر شکل ظاهر، قابلیت چاپ با روش سیلک را دارا هستند. از این نوع چاپ بیشتر برای تبلیغات چاپهای تفکیکی استفاده می‌شود.

SILK SCREEN
flexoprint

چاپ فلکسو نوعی چاپ برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی به طور مستقیم با جنس یا لفاف مورد نظر در تماس است و به دلیل انعطافی که دارد، فلکسو نامیده می‎شود. از ویژگی‌های این نوع چاپ می‌توان به سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی سطوح مختلفی چون نایلون و متالایز با هزینه‎ها‎ی کم و در تیراژهای بالا اشاره کرد. این نوع چاپ بیشتر در صنعت بسته بندی به کار می‌رود.

Flexoprint
offset-print

چاپ افست یکی از بهترین و فراوانترین نوع چاپ است. شاید یکی از دلایل آن چاپ روی کاغذ با کیفیت بسیار عالی و در تیراژهای به نسبت پایین است. از نظر کیفیت چاپ، چاپ افست بهترین گزینه است. گفتنیست که این نوع از چاپ، به دلیل عدم برجستگی یا فرورفتگی در رابط (زینک) چاپ مسطح نیز گفته می‌شود.

OFFSET PRINT
Avant-Garde

آوانگارد (Avant Garde): اثری هنری، که محدودیت های تثبیت شده ی آنچه مجاز است را نادیده می گیرد. آثار اوانگارد اغلب داری دلالتهای ضمنی انقلابی، فرهنگی یا سیاسی هستند.

Avant Garde
cmyk

سی ام وای کی (CMYK): سایان (C) ، مجنتا (M) ، زرد (Y) و سیاه(B) رنگهای اصلی کاهشی هستند که از ترکیب آنها در چاپ چهاررنگ استفاده می شود که از رنگهای اصلی افزایشی یعنی قرمز، سبز و آبی به دست می آید.

CMYK
dpi

DPI ( نقطه در اینچ ) : واحدی است برای اندازه گیری تعداد نقطه ای که یک چاپگر می تواند در یک اینچ جا بدهد. در چاپ افست که با لیتوگرافی صورت می گیرد، رزلوشن ۳۰۰ DPI متعارف و قابل قبول است. هر چند کیفیت بالاتر چاپ، نیازمند دقتی بیشتر از این مقدار است.

رزلوشن
درباره استودیو گرافیک فضای سفید

تجربه، خلاقیت و دانش هنری؛ سه ویژگی‌ای که استودیو گرافیک فضای سفید را در موقعیتی برجسته قرار داده است. طرح‌های ما، هدفمند، به روز و بر پایه اصول گرافیکی مدرن شکل می‌گیرند. ما همواره آماده ارائه ایده‌های نو و مبتکرانه هستیم و به این ویژگی خود افتخار می‌کنیم. طراحی لوگو، نشانه و هویت بصری سازمانی، طراحی اوراق اداری، کاتالوگ، بروشور، آگهی و پوستر تبلیغاتی، از جمله خدماتی هستند که می توانید برای انجامشان، روی تیم طراحی گرافیک ما حساب کنید.

فضای سفید مکانی برای سفارش پروژه های گرافیکی، دانلود رایگان طرح های گرافیکی و خرید طرح های لایه باز گرافیکی می باشد.fazayesefid-logo400x78

اطلاعات تماس
تهران . بلوار فردوس غرب
09125931931
سبدخرید